Sheetali (čitaj šitali) pranayama ili gavranov kljun je idealna tehnika za ljetne vrućine. "Šital" je umirujuća i rashlađujuća kvaliteta vode. Stoga je ovo tehnika namijenjena emocionalnom, mentalnom i fizičkom smirenju. Svi poremećaji povezani sa disbalansom elementa vatre u tijelu poput ljutnje, straha, čireva, akni i sl. mogu biti reducirani pomoću ove tehnike. Idealna je za mlade u pubertetu kada hormoni divljaju. Pomoći će im "rashladiti um" , maknuti stres i povećati koncentraciju i moć učenja.
Duboko u Himalaji, drevni mudraci promatrali su i oponašali svijet oko sebe u plemenitom pokušaju da ovladaju tijelom, dahom i umom. Primijetili su zakrivljenost ptičjeg donjeg kljuna, novi zeleni list koji se izvijao i zviždanje kobre - i oponašali te oblike i zvukove u praksi zvanoj sheetali (rashlađujući dah).
U ovoj pranayami, udisaj se vlaži dok prolazi kroz uvojak jezika (koji se naizmjenično opisuje kao ptičji kljun i list koji se ne uvija), tako da "pijete" zrak zasićen vodom. Osim izgradnje svijesti o disanju, ova praksa navodno umiruje glad i žeđ te njeguje ljubav prema samoći. Šitali također hladi tijelo, dodaje vlagu organizmu i, rečeno jezikom ayurvede, smiruje pitta neravnotežu, koja je uobičajena u ljetnim mjesecima. Osim toga, ova praksa smanjuje umor, loš zadah, groznicu i visoki krvni tlak.
Jedna od temeljnih pranayama (tehnika disanja) u tantri je "gavranov kljun". Jezik se malo isplazi i svine u ustima u oblik lijevka kroz koji se zvučno usisava zrak kod udaha. Zadržite zrak koliko možete i izdahnite na obje nosnice. Prema Shiva Samhiti: `Kada osoba pije zrak kroz gavranov kljun u zoru i sumrak, sve bolesti ili tjelesne slabosti su uništene, odstranjene. Ova praksa vodi vidovitosti i raznim čudotvornim moćima.
Neke mjere opreza kada ne izvoditi ovu tehniku:
ova pranayama može sniziti krvni tlak. Stoga svi koji imaju niski tlak ne trebaju raditi tehniku
u slučaju proljeva i ako ste prehlađeni, kašljete i imate problema sa sinusima
u slučaju povišene tjelesne temperature... iako bi vas logika vodila da baš tada radite ovu tehniku kako biste rashladite tijelo, nemojte, jer povišena temperatura ima ulogu pročišćavanja. Stoga nemojte prekidati taj proces. U ovom slučaju bitno je samo vrat i glavu održavati hladnim, a tu vam mogu pomoći oblozi na vratu.
osobe koje su "down" ne trebaju raditi ovu tehniku, već energizirajuće joga tehnike poput kapalabhati pranayame
kada ste introvertirani
* možda ćete osjetiti slabu hladnoću ili peckanje u grlu zbog hladnog zraka, ali to je normalno. Ni pod kojim uvjetima disanje ne smije biti forsirano. Prestanite vježbati ako osjetite vrtoglavicu i nastavite normalno disati.
N A Č I N I Z V O Đ E N J A
LEVEL 1 - Početnici ne drže dah nakon udaha.
LEVEL 2 - Ljudi koji regularno vježbaju otprilike 6 mjeseci mogu držati 2, 3 sek dah nakon udaha.
LEVEL 3 - Osobe koje regularno rade pranayame duže od godinu dana mogu držati dah koliko je ugodno
sjednite u bilo koji meditativni položaj ravnih leđa, vrata i glave. Ruke opružite sa nadlanicama na koljenima u dhyana mudri (vrh palca i kažiprsta zajedno)
isplazite jezik i savijte ga u oblik cijevi ili lijevka
udahnite kroz jezik i vucite dah do trbuha
nakon udisaja zatvorite usta i polako izdahnite kroz nosnice
Ponovite bar 9 puta
D O B R O B I T I
vježbanje sheetali smiruje um, smanjuje reakciju na stres i bijeg. Hladi tijelo i um. Krvni tlak je također snižen. Ova pranayama je vrlo učinkovita kod hiperaciditeta ili čak čira.
Sheetali disanje smanjuje tjelesnu temperaturu. To može imati pozitivan učinak na endokrine žlijezde i živčani sustav.
U drevnom tekstu Hatha Yoga Pradipika, Swami Swatmarama kaže da praktikant postaje mlad i privlačan prakticirajući ovu pranayamu. Nadalje, on kaže da ova pranayama uklanja višak topline nakupljen u sustavu, smanjuje višak žuči, ispravlja poremećaje slezene i liječi groznicu. Sheetali pranayama daje kontrolu nad gladi i žeđi.
Djeluje umirujuće na cijeli živčani sustav, stimulira parasimpatički živčani sustav koji potiče opuštanje mišića i vrlo je učinkovit u kontroli stresa.
Dilite dalje i pišite iskustva... Namaste
Comments