S obzirom na protekle dvije godine života u "karanteni" koje su ostavile neopisiv trag i štetan utjecaj na svim aspektima bića mladih ljudi i djece, imam potrebu motivirati vas informacijama koliko je joga odlična za vašu djecu. Neka istraživanja kažu da čak i 250 000 djece u Austriji razmišlja o samoubojstvu. Emocije znaju biti veoma intenzivna i "zafrkana" stvar ukoliko ne znamo kako ih kontrolirati, kako ih filtrirati i kako ih transformirati. Upravo joga pruža idealan spoj alata za djecu i mlade. Uživajte u članku i slobodno ga dijelite dalje.
Parshad u svojim istraživanjima prikazuje kako su stanje uma i tijela u uskoj korelaciji. Ako je um opušten, mišići u tijelu će također biti opušteni. Stres prouzrokuje stanje fizičke i mentalne napetosti.
JOGA , predivna znanost o životu razvijena prije nekoliko tisuća godina, se prepoznaje kao oblik savršene holističke medicine uma, duha i tijela. Ista ta joga nas uči kako živjeti zdrav, ispunjen i kreativan život. Sve dobrobiti koje ona poklanja odraslima, u jednakoj mjeri poklanja djeci & mladima.
Zašto je joga toliko bitna za pravilan rast i razvoj djeteta i kako ona može pomoći u formiranju zdrave ličnosti?
1. Joga usporava atrofiju epifize (pinealne žlijeze) kod djece i time omogućava pravilan rast i razvoj. Zašto je ovo jako važno?
Jedan od velikih problema današnjeg društva je upravo pojava degeneracije, atrofije i kalcifikacije epifize koja se događa oko osme godine života. Budući da epifiza kontrolira lučenje hormona hipofize koji su odgovorni za spolnu zrelost te tako sprječava preuranjeni pubertet, njena prerana atrofija dovodi do ubrzanog seksualnog razvoja.
Fizički razvoj i formiranje novih želja i senzacija pretječe mentalni razvoj, a to je uzrokom neravnoteže uma, duha i tijela. Mladi um nije u stanju shvatiti nove osjećaje i senzacije pa se tako pojavljuju emocionalne traume i krize identiteta.
Još je gore što u tom razdoblju života mladi trebaju donositi određene odluke (izbor škole, fakulteta i sl.), a najčešće odluke donose pod pritiskom i vrlo često se ispostavi da je odabir bio kriv. Joga uvelike može pomoći da se sve to spriječi jer kao što je već navedeno, kada usporimo atrofiju epifize, djeca i mladi će imati moralni kompas, više pozitivne energije i staloženosti da objektivno i ispravno sagledaju sve mogućosti i izbore.
2. Joga uspostavlja ravnotežu između fizičkog i mentalnog aspekta djetetova bića te na taj način pomaže djeci da odrastu u zdrave, pozitivne i zrele ličnosti.
Što se dogodi kada dijete ne može uspostaviti ravnotežu između mentalnog i fizičkog aspekta? U slučaju viška mentalne energije dijete postaje sanjar, no nije se u mogućnosti adekvatno izraziti.
S druge strane, višak fizičke energije čini od djeteta „malu napast“ kojom je nemoguće upravljati.
3. Joga oslobađa djecu trostruke napetosti: fizičke, mentalne i emocionalne te im poboljšava učenje i kreativnost.
Djeca su izuzetno podložna vanjskim utjecajima. Stres iz okoline i obitelji značajno će utjecati na ponašanje i mišljenje djeteta. Emocionalne reakcije djeteta na stres mogu se javiti u obliku depresije, agresije, tjeskobe, panike i sl.. Misaone reakcije očituju se kao loša koncentracija, prevelika samo kritičnost i manjak samopouzdanja, dok se fizičke reakcije mogu očitovati u pojačanom znojenju, radu srca, glavoboljama i sl..
Joga će pomoći djeci da se uvelike oslobode napetosti i svih ovih reakcija, da se napune pozitivnom energijom, budu odmornija i smirenija, da nauče kontrolirati emocije, oslobode se straha i depresije te da otkriju i razviju svoje talente i vještine koje se neće bojati izraziti.
4. Joga na direktan i indirektan način pomaže u prevenciji i redukciji pretilosti.
Ukoliko niste znali, pretilost kod djece je jedan od najveći problema suvremenog društva. Samo neka od zabrinjavajućih upozorenja WHO / SVJETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE navode kako je:
• 42 milijuna djece mlađe od pet godina pretilo, a 84 posto adolescenata nije dovoljno tjelesno aktivno, kaže Mendis i upozorava da je takvo stanje “krajnje zastrašujuće”.
Joga ima savršene alate za prevenciju i liječenje ovih problema suvremenog društva.
Direktni učinci joge očituju se na slijedeći način:
pomoću tehnika disanja djeca će unijeti dovoljnu količinu kisika te će na ovaj način balansirati svoj metabolizam i izmjenu tvari.
pravilnom redukcijom ugljičnog dioksida i toksina spriječit će zadržavanje i nakupljanje balastnih tvari te na taj način neće doći ni do nagomilavanja viška kilograma.
joga ima izuzetan učinak na cijeli lokomotorni sustav djece, a putem raznoraznih fizičkih vježbi i podražaja djeca će razvijati ravnomjernu mišićnu masu s odličnim odnosom snage i fleksibilnosti te će na taj način graditi pravilnu kompoziciju tijela.
Indirektni učinci joge na pretilost očituju se u tome što:
joga djeci jača samopouzdanje i razvija i potiče bolju interakciju s okolinom i želju za boravkom u prirodi i na svježem zraku.
na ovaj način djeca neće bježati od okoline i zatvarati se u sebe i svoje domove uz kompjutere, igrice i nezdravu hranu, što su sve loše životne navike koje vode do pretilosti i drugih zdravstvenih problema.
na prirodan i nenaporan način se stvaraju pozitivne životne navike koje daju snažno i zdravo tijelo i um.
Joga pomaže djeci da prihvate i zavole sebe. Kada djeca nauče prihvatiti sebe takva kakva jesu, tada se prestaju konstantno uspoređivati s okolinom i drugom djecom te time prestaju frustracije i ona postaju zadovoljnija sobom.
Evo još nekih od brojnih dobrobiti koje joga nudi djeci i mladima:
• povećanje kapaciteta pluća
• bolji imunitet
• bolja postura (držanje tijela)
• regulacija astme, alergija, bolnih menstruacija, glavobolje, nesanice, probavnih smetnji, kožnih problema, problema lokomotornog sustava…
• bolja razina motoričkih sposobnosti poput gipkosti tijela, raznih vidova snage, koordinacije, ravnoteže, preciznosti…
ŠTO ZNANOST KAŽE?
Navesti ću vam nekoliko znanstvenih istraživanja iz tri područja; utjecaja joge na lokomotorni sustav, kardiopulmonalni i neuromišićni.
LOKOMOTORNI SUSTAV
Ozljede koštano-zglobnog sustava, mišića i ligamenata česte su kod djece. Kako dijete napreduje prema školskoj dobi, intenzitet aktivnosti sve je veći, dok se sportska aktivnost i učestalost ozljeda povećava. Cijeli sustav za pokretanje /lokomotorni sustav u toj dobi još je u razvoju, a samim time u svojevrsnom disbalansu – te je podložan ozljedama. Najčešće tjelesne ozljede u školskoj dobi pripadaju upravo skupini tzv. sportskih ozljeda. Najčešće, ortopedske ozljede uzrokom su nedostatka snage i fleksibilnosti. Istraživanja su pokazala značajne efekte joge i tehnika disanja na lokomotorni sustav. Rezultati i zaključci ovih studija također prikazuju kako joga može biti implicirana u vannastavne aktivnosti i kao takva doprinijeti fiziološkim funkcijama, cjelokupnom zdravlju i izvedbi učenika.
Prikazati ću rezultate od par istraživanja objavljenih u „Indian Journal of Phisiology and Pharmacology“.
Pilot studija „Be a fit kid program“ od 12 tjedana joge (3 x tjedno po 2 sata) na 75 djece (6 – 12 god.) pokazala je značajnije poboljšanje fizičkog fitnessa i prehrambenih navika kod djece. Mandahohan i suradnici su pokazali utjecaj joge na povećanje snage i izdržljivost šake, kao i na razne pokazatelje rada pluća kod 40 djece od 12 do 15 godina.
NEUROMIŠIĆNI PARAMETRI
Mnoga znanstvena istraživanja provedena na djeci su pokazala kako joga ima pozitivan učinak na motoričke sposobnosti djece.
Pilot studija koju su proveli Bhavanani i suradnici na 22 zdrava dječaka (13 – 16 god.) prikazala je pozitivan učinak određenih vježbi disanja na povećanje brzine vizualne i slušne reakcije kao i poboljšanog rada CNS-a tih istih dječaka.
Druga pilot studija (Manjunath i suradnici ) provedena na 60 djece od 11 do 16 god. (30 pohađali yoga kamp- 10 dana po 8 sati dnevno, a 30 umjetnički kamp) pokazuje trendove poboljšanog vremena planiranja i sprovođenja jednostavnih i složenih zadataka. Rezultati prikazuju i povećanje prostorne memorije /pamćenja za 43%.
Manjunath i Talles napravili su studiju na 20 djevojčica dobi 10 do 13 godina. Jedna grupa je radila jogu svaki dan po 75 minuta, cijelih mjesec dana, dok je druga grupa radila drugačije fizičke treninge. Joga grupa je pokazala značajno smanjenje vremena planiranja i izvršenja jednostavnih i kompleksnih zadataka , dok druga grupa nije pokazala nikakve promjene.
Istraživanje provedeno (Dash and Talles) na grupi od 53 odrasla i 152 djece prikazalo je značajan porast motoričke brzine (taping test) kod djece i odraslih nakon 30 dana joge.
Istraživanje provedeno od Tallesa i suradnika na dvije grupe od 45 djece (9 do 13 god.) prikazalo je efekte joge na statičku motoričku izvedbu. Jedna grupa je radila jogu (vježbe disanja, asane, meditacija, vježbe koncentracije i igre za poboljšanje memorije i pažnje), dok je druga (kontrolna) grupa radila drugačiji oblik treninga. Rezultati su pokazali značajan napredak u statičkoj motoričkoj izvedbi.
Istraživanje provedeno na 90 djece (eksperimentalna grupa – 45 djece, kontrolna grupa – 45 djece) ispitalo je efekte joge na djecu sa blažim, srednji i težim oblikom mentalne retardacije. Eksperimentalna grupa je cijelu školsku godinu radila joga treninge, 5 sati svaki tjedan. Rezultati istraživanja pokazuju značajno povećanje IQ – a i parametara socijalne adaptacije. Ovo pokazuje efikasnost joge kao terapeutskog oruđa za djecu sa posebnim potrebama.
KARDIOPULMONALNI SUSTAV
Zanimljivo istraživanje sproveo je Talles na 40 djevojčica iz sirotišta. Sve one su imale problematično ponašanje u socijalnoj interakciji. Tretman joge je trajao 6 mjeseci, a sat se sastojao od 50 minuta joga asana i 10 minuta meditacije. Druga, kontrolna grupa je imala 60 minuta obične igre. Rezultati su pokazali značajno smanjenje srčane i dišne frekvencije. Ovo je pokazatelj kako joga može doprinijeti smanjenju straha i nelagode kod ovakve skupine, više nego sama fizička vježba ili igra.
Platania – Solazzo i suradnici prikazali su efekte joge na skupini od 40 hospitalizirane djece i adolescenata. Pomoću joge smanjio se nivo kortizola, za kojeg se smatra da ima indirektan efekt na kardiorespiratorno zdravlje djece. Smanjila im se nervoza, anksioznost te se povećalo pozitivno razmišljanje.
Istraživanje (Udupa) provedeno na 24 dječaka (od 13 do 15 god.) pokazalo je kako pranayame (tehnike disanja) povećavaju parasimpatičku, a smanjuju aktivnost simpatičkog sustava. Djeca su vježbala 20 minuta dnevno, tri mjeseca.
Jain i suradnici su napravili istraživanje na 46 djece u dobi od 15,8 godina, koja su patila od astme. Nakon 40 dana joga treninga rezultati su pokazali značajno povećanje volumena pri testu FEV (forsirani ekspiracijski volumen), povećanje udaljenosti u hodanju na 12 minuta, kao i povećanje fizičkog fitnesa mjerenog modificiranim Harvard step testom. 26 djece je nastavilo sa programom joge slijedeće dvije godine, a rezultati ispitivanja pokazuju značajnu redukciju u simptomima astme i smanjenje potrebe za lijekovima. 14 ispitanika koji su imali blagu astmu, uz prakticiranje joge svaki dan 15 do 30 min, oslobodili su se svih simptoma astme.
I DA ZAKLJUČIM…
Značajno je zaključiti da joga značajno doprinosi cjelokupnom zdravom načinu života DJECE. Ove studije pokazuju kako joga ima značajan utjecaj na redukciju stresa i pretilosti. Joga ima jako veliki značaj i na socijalni razvoj djece, tako da možemo vidjeti njen utjecaj samo na fizički aspekt, nego i na emocionalni i psihosocijalni. Joga je holistički pristup za um, duh i tijelo djece.
TRENUTNO RADIM SA DJECOM SAMO INDIVIDUALNE SATOVE U STUDIJU. UKOLIKO ŽELITE GRUPNI SAT ILI RADIONICU KAO VANŠKOLSKU ILI VANNASTAVNU AKTIVNOST, JAVITE SE ZA DOGOVOR.
LEONARDO
Comments